Dodaj nazwę widgetu

Formularz kontaktowy

Pozostało znaków:  1500

Tanzania - ZANZIBAR

Magia kontynentu afrykańskiego właśnie tutaj objawia się najbardziej spektakularnie. Niewiarygodnie turkusowy kolor Oceanu Indyjskiego i biały piasek koralowych plaż – to wizytówka Zanzibaru. Nazywany Wyspą Przypraw, jest archipelagiem tropikalnych wysp będących częścią Tanzanii i leży tylko 25-50 km od jej wybrzeża.

Główna wyspa to Unguja, nazywana zwyczajowo Zanzibarem, ze stolicą Zanzibar. Stone Town – stara część miasta – figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest kolorową mieszanką stylów i kultur, na każdym kroku widać tu bogatą przeszłość, w której uczestniczył cały świat arabski, Chińczycy, Holendrzy i Brytyjczycy. Tutaj urodził się lider kultowej grupy The Queen – Freddie Mercury. Zanzibar jest znany jako światowej rangi eksporter przypraw: dzięki wspaniałemu klimatowi są tu plantacje goździków, gałki muszkatołowej, cynamonu i pieprzu, co dało mu przydomek Wyspy Przypraw. Dzisiejszy Zanzibar to także wakacyjna wyspa – wspaniałe warunki naturalne i wysoki poziom usług turystycznych przyciągają tu miłośników dziewiczych plaż i pięknych krajobrazów. Zanzibar słynie z przepięknych plaż, najbardziej znane to: Nungwi i Kendwa w północnej części wyspy oraz Kiwengwa na wschodnim wybrzeżu, gdzie znajdują się wybrane dla Państwa hotele. Plaże mają piasek o zadziwiającej konsystencji białego pudru, kolor oceanu jest niewiarygodnie szmaragdowy. Charakterystycznym zjawiskiem są tu przypływy i odpływy oceanu. Na kilka godzin woda cofa się nawet więcej niż kilkanaście metrów. Jest to wyjątkowa okazja do spaceru po dnie oceanu prawie suchą stopą! Z uwagi na to zjawisko tylko niektóre hotele dysponują parasolami i leżakami na plaży. Wspaniałego obrazu dopełniają tradycyjne łodzie dhow, które wydają się być zawieszone na wodzie, oraz malownicze sylwetki Masajów, którzy w swoich barwnych szatach pilnują bezpieczeństwa turystów. Pełna egzotyka, nieziemskie krajobrazy, wspaniała przyroda i bardzo wysoki standard hoteli to idealna wakacyjna propozycja dla urodzonych podróżników, ciekawych świata niespokojnych duchów, a także miłośników pięknych plaż i rodzinnego wypoczynku w fascynujących miejscach.

PLAŻE I RAFY KORALOWE

Białe plaże z piaskiem miękkim jak puder, turkusowy Ocean Indyjski, fantastyczne rafy koralowe, jedne z najpiękniejszych na świecie. Stała temperatura wody i równy wiatr sprawiają, że Zanzibar jest chętnie odwiedzany przez pasjonatów sportów wodnych: kitesurfingu i windsurfingu, a spoty nurkowe przy plażach Nungwi i Kiwengwa to ulubione miejsca spotkań poszukiwaczy przygód i turystów.

STONE TOWN

Kamienne Miasto pełne tajemnic, najstarsza dzielnica stolicy Zanzibaru, wpisana na listę UNESCO. Każdy budynek, każde okno i każde drzwi opowiadają własną historię. To kolorowa mieszanka stylów i kultur, na każdym kroku widać bogatą przeszłość oraz wpływy arabskie, hinduskie i europejskie. Obowiązkowe miejsca na mapie Stone Town: dawny targ niewolników, arabski fort z XVII wieku, Stara Apteka, Dom Cudów czyli pałac sułtana Barghasha.

WYSPA PRZYPRAW

Zanzibar to światowej rangi eksporter przypraw, dzięki wspaniałemu klimatowi są tu plantacje goździków, cynamonu, gałki muszkatołowej, pieprzu, na lokalnych targach można znaleźć chili, kardamon, kurkumę, trawę cytrynową, imbir, wanilię, anyżek czy kolendrę – tu powietrze pachnie przyprawami!

NA SPOTKANIE Z GEREZĄ

Spacer przez tropikalny las w Parku Narodowym Jozani – największym obszarze leśnym na Zanzibarze to doskonała okazja aby spotkać gerezę rudą, sympatyczną małpę z charakterystycznymi długimi włosami na głowie, która chętnie pozuje do zdjęć. Park jest domem dla ponad 40 gatunków rzadkich egzotycznych ptaków, 50 gatunków motyli, są tu potężne baobaby, fikusy i lasy namorzynowe.

PRISON ISLAND

Wizyta na historycznej wyspie Changuu – czyli Prison Island to prawdziwa przygoda! W przeszłości była więzieniem, teraz żyją tu wielkie żółwie lądowe Aldabr, najstarszy ma podobno prawie 200 lat. Jest tu również nieduża plaża i rafa, a w tutejszej restauracji koniecznie trzeba spróbować owoców morza.

MORSKIE SAFARI

Wybierz się na wyprawę tradycyjną łodzią dhow, podczas której można podziwiać piaszczyste brzegi wysp i lagun oraz zobaczyć delfiny. Zatrzymaj się na jednej z rajskich plaż, zanurkuj w przejrzystych wodach oceanu i zobacz kolorowy podwodny świat. A na deser spraw sobie prawdziwą ucztę z ryb, homarów i tropikalnych owoców.

POWIEDZ „TAK!” NA ZANZIBARZE

Niekończące się białe plaże obramowane palmami, światowej klasy hotelowe spa, romantyczne kolacje przy zachodzie słońca i cichy szum oceanu – doskonała sceneria na bajkowe zaręczyny i wymarzoną podróż poślubną.

CO KUPIĆ?

Garść przypraw: kardamon, goździki, cynamon, gałkę muszkatołową, tradycyjną biżuterię, rękodzieło i kolorowe chusty, maski, rzeźby, obrazy tinga-tinga, batiki np. koszule i parea.

WIELKA PIĄTKA

 W SELOUS Selous to największy afrykański rezerwat, położony w południowo-wschodniej części kraju. Mieszka w nim większość tanzańskich słoni. Spotkasz tu hipopotamy, krokodyle, lwy, antylopy a także czarne nosorożce.

KITESURFING NA ZANZIBARZE 

Najlepszym miejscem do uprawiania kitesurfingu jest Paje na wschodnim wybrzeżu wyspy Zanzibar, około 60 km od lotniska. Spot kitesurfingowy posiada piaszczyste dno, płytką woda i rafę oddalona o około 1,5 km. Znajduje się tu kilka restauracji i hoteli, pensjonatów, a samo miejsce, choć popularne wśród turystów - jest bardzo spokojne i wolne od tłumów. Można tu spokojnie odpoczywać w ciszy i intymnej atmosferze. 

Laguna jest idealnym miejscem dla osób początkujących oraz freestyle i freeride. Woda jest płytka i płaska. Pływający kitesurferzy mogą pływać bez butów, natomiast zalecane są dla osób początkujących. Laguna podzielona jest na dwie części oddzielone hodowlą alg (oznaczone miejsce). 

Wave: pływanie na falach jest możliwe 1,5 km od brzegu, gdzie powstają fale od 1 do 3 m. Ze względów bezpieczeństwa zalecane jest pływanie w grupach co najmniej 2 osobowych. 

Warunki wietrzne:

Pływy w Paje są  uzależnione są od faz księżyca. Każdego dnia występuje niska i wysoka fala. Podczas odpływu trzeba przejść spacerkiem nawet kilkaset metrów, żeby dojść do wody, która jest głęboka na około 1m, a więc idealna dla początkujących. Przy wysokim stanie można pływać przed samymi szkółkami.

Najlepszym miejscem do kitesurfigu jest Paje na wschodnim wybrzeżu wyspy Zanzibar, około 60 km od lotniska. Spot kitesurfingowy posiada piaszczyste dno, płytką woda i rafę oddalona o około 1,5 km. Znajduje się tu kilka restauracji i hoteli, pensjonatów, a samo miejsce, choć popularne wśród turystów - jest bardzo spokojne i wolne od tłumów. Można tu spokojnie odpoczywać w ciszy i intymnej atmosferze. 

Laguna jest idealnym miejscem dla osób początkujących oraz freestyle i freeride. Woda jest płytka i płaska. Pływający kitesurferzy mogą pływać bez butów, natomiast zalecane są dla osób początkujących. Laguna podzielona jest na dwie części oddzielone hodowlą alg (oznaczone miejsce). 

Wave: pływanie na falach jest możliwe 1,5 km od brzegu, gdzie powstają fale od 1 do 3 m. Ze względów bezpieczeństwa zalecane jest pływanie w grupach co najmniej 2 osobowych. 

Pływy w Paje są  uzależnione są od faz księżyca. Każdego dnia występuje niska i wysoka fala. Podczas odpływu trzeba przejść spacerkiem nawet kilkaset metrów, żeby dojść do wody, która jest głęboka na około 1m, a więc idealna dla początkujących. Przy wysokim stanie można pływać przed samymi szkółkami.

Polecane hotele: 

Casa del Mar / Jambiani 

Arabian Nights /Paje 

Hotel Sea View Zanzibar / Jambiani

Hotel Meliá Zanzibar Zanzibar / Kiwengwa

Hotel Neptune Pwani Beach Resort & Spa Zanzibar / Kiwengwa

Informacje praktyczne

Pilot: turyści są objęci opieką polskiego rezydenta, do którego zadań należy pomoc podczas pobytu oraz przyjmowanie zapisów na lokalne wycieczki i safari.

Przelot: Warszawa-Zanzibar – ok. 8 godz.; Katowice-Zanzibar – ok. 10,5 godz.; Wrocław-Zanzibar – ok. 11 godz.

Czas lokalny: czas polski plus 2 godz.

Wiza: wymagana wiza ważna przez 90 dni, na lotnisku należy wypełnić formularz wizowy i karty migracyjne przyjazdu; koszt: 50 USD (płatne gotówką lub kartą; z uwagi na bezpieczeństwo transakcji zalecana jest płatność gotówką). Paszport (z 2 pustymi stronami) musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski.

Koszt: 50 USD (płatne gotówką lub kartą). Na lotnisku należy wypełnić formularz wizowy oraz karty migracyjne przyjazdu.

Klimat: tropikalny, pora deszczowa: kwiecień-maj.

Religia: islam.

Waluta: szyling tanzański (TSH): 1 USD = 1500 TSH; warto zabrać dolary (USD) o niskich nominałach; akceptowane są banknoty wydane po 2006 roku.

Języki urzędowe: suahili i angielski.

Napięcie elektryczne: 220­-240 V, gniazdka kwadratowe z trzema bolcami. Potrzebne adaptery – do kupienia w hotelu (ok. 100 TSH).

Szczepienia: nie są wymagane, WHO zaleca szczepienia przeciwko żółtej febrze, żółtaczce typu A i B, błonicy, tężcowi i polio; sugerowana profilaktyka antymalaryczna, należy zaopatrzyć się w środki przeciw komarom. Dot. wycieczek: Wielka Piątka Afryki, Rajskie safari: wymagane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze (potwierdzone w międzynarodowej książeczce zdrowia).

Plaże: duże am­pli­tudy pływów Oceanu Indyjskiego; część hoteli ma serwis plażowy na terenie przylegającym do plaży.

Przepisy celne i zwyczaje: od 01.06.2019 obowiązuje zakaz wwożenia, wywożenia, użytku oraz zakupu na terenie Tanzanii plastikowych oraz foliowych toreb (niezależnie od ich rozmiarów). Odwiedzający Tanzanię proszeni są o nieużywanie plastikowych i foliowych toreb w swoim bagażu. Wyjątek stanowi tzw. „woreczek strunowy”, który jest używany do przewożenia kosmetyków w bagażu podręcznym. Przedmiot ten powinnien być w posiadaniu podróżnych przez cały czas pobytu i nie może zostać wyrzucony na terenie Tanzanii.

Podatek turystyczny: obowiązkowa opłata pobierana od Klienta (dotyczy także dzieci) na recepcji przy zakwaterowaniu lub wykwaterowaniu (w zależności od hotelu): 1 USD/os./dzień

Wycieczki lokalne: są organizowane przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

Zawsze aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie

www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych po wybraniu miejsca docelowego podróży. 

Zapraszamy